Bülent Emrah Parlak
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Bülent Emrah Parlak Fan Club

AnasayfaAnasayfa  Latest imagesLatest images  AramaArama  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yapGiriş yap  

Usta : Yılmaz Erdoğan

4 posters
YazarMesaj
Admin
Admin

Usta : Yılmaz Erdoğan Empty
MesajKonu: Usta : Yılmaz Erdoğan   Usta : Yılmaz Erdoğan Icon_minitimeCuma Ağus. 01, 2008 12:36 pm

YILMAZ ERDOĞAN
1968 Hakkari doğumlu Yılmaz Erdoğan, 1987 yılında İTÜ İnşaat Fakültesi'ndeki eğitimini yarıda bırakıp, Ferhan Şensoy'un kurduğu Nöbetçi Tiyatro kadrosuna dahil oldu. Bir yıl sonra Güldüşündürü Tiyatrosu'nu kurarak, kendi yazıp yönettiği "Kanuni Sultan Süleyman ve Rambo" adlı oyunu sahneye koydu. Sonraki yıllarda, Levent Kırca Tiyatrosu'nda "Gereği Düşünüldü" müzikali ile "Olacak O Kadar" televizyon dizisinin metinlerini, Yasemin Yalçın Tiyatrosu'nda ise "Kadınlık Bizde Kalsın" adlı oyunu kaleme aldı.

1994'de Necati Akpınar'la birlikte BKM Oyuncuları'nı kuran Erdoğan, "Otogargara", "Cebimde Kelimeler", "Sen Hiç Ateşböceği Gördün mü?". "Bana Bir Şeyhler Oluyor" ve "Haybeden Gerçeküstü Aşk" adlı tiyatro oyunları dışında, "Bir Demet Tiyatro" adlı televizyon dizisinin senaryosunu yazdı.

"Hüzünbaz Sevişmeler" adını verdiği bir öykü, "Kayıp Kentin Yakışıklısı" ve "Anladım" adlı da iki şiir kitabı bulunan Yılmaz Erdoğan, ayrıca "Haybeden Gerçeküstü Aşk" adlı oyununa kaynaklık eden "Haybeden Gerçeküstü Konuşmalar" diyaloglarını, "Hijyenik Aşklar" denemelerini ve "Bir Demet Tiyatro"daki Feriştah tiplemesinin fantezilerinden oluşan "Feriştahın Fentezileri" adlı çalışmalarını da kitap haline getirdi.

2000 yılında Türkiye'de tüm zamanların en büyük gişe rekorunu kırarak, 3.5 milyon seyirciye ulaşan "Vizontele" filminin senaryosunu yazan ve başrollerinden birini oynayan sanatçı, üç yıl sonra çektiği serinin ikinci filmi olan "Vizontele Tuuba" ve 2005 yılında çektiği "Organize İşler" filmleriyle başarı grafiğini daha da yükseltti.
http://bulentemrahparlak.forummum.com
gülçin

gülçin

MesajKonu: Geri: Usta : Yılmaz Erdoğan   Usta : Yılmaz Erdoğan Icon_minitimeCuma Ekim 17, 2008 11:24 pm

TÜRKİYENİN en yetenekli komedyenlerinden...
ayrıca ona çok çok çok teşekkür etmemiz lazım bizi bkm oyunvularıyla tanıştırdığı için Very Happy
all that jazz

all that jazz

Kadın
ruh hali : Usta : Yılmaz Erdoğan Kimses10

MesajKonu: Geri: Usta : Yılmaz Erdoğan   Usta : Yılmaz Erdoğan Icon_minitimePaz Kas. 02, 2008 10:44 pm

büyük usta harbidende,cebeimde kelimeler oyununu o kadar çok izleyip izlettim ki zihnime kazındı çık oyna deseler oynarım=)
irem

irem

Kadın
ruh hali : Usta : Yılmaz Erdoğan Deli10

MesajKonu: Geri: Usta : Yılmaz Erdoğan   Usta : Yılmaz Erdoğan Icon_minitimePaz Ocak 25, 2009 12:22 am

BİR DEMET TİYATRO dan beri çok sevdiğim bi üstat.
onunla büyüdüm ben, yeri hep ayrıdır kalbimde.
o muhteşem bi öğretmen ve yeri dolmayacak bi sanatçı cheers

Usta : Yılmaz Erdoğan
1 sayfadaki 1 sayfası